Rosengallerian i Huskvarna minimerar behovet av fjärrvärme med ny kylanläggning

Publicerad: 7 Sep 2018
Rosengallerian som ägs av Centrumfastigheter är med sina 25 butiker och café/restauranger en viktig handelsplats i Husqvarna. Gallerians kommersiella del är på 15 000 kvm och byggdes på 60-talet. Kylaggregaten som betjänat gallerian behövde i år bytas ut och med den nya anläggningen kan man även värma fastigheten under den kalla årstiden, vilket minskar behovet av fjärrvärme.

Uppdraget gick till Tesab-företaget Polo Kylteknik i Jönköping. Ombyggnationen startade i början av maj 2018 och stod klart redan en vecka senare. Anledningen till den snabba installationen var att SMHI utlovat en värmebölja och då beslöt Polo Kylteknik tillsammans med beställaren Centrumfastigheter att snabba på och tidigarelägga driftssättningen.

Polo Kylteknik installerade tre stycken moderna vätskekylda kylaggregat som är energi- och kostnadseffektiva. Under den varma årstiden producerar de kyla effektivt och under den kalla årstiden körs de som värmepumpar. Det gör att Rosengallerians behov av fjärrvärme minskas under vinterperioden.

- Polo Kylteknik tog stort ansvar för hela projektet rakt igenom. De återkopplar snabbt och såg till att optimera anläggningen, säger Roger Sundberg, Teknisk förvaltning, Sydfastgruppen.

Fakta: Affärsyta: 15000 m2
Antal aggregat: 3 st Vätskekylaggregat
Kyleffekt: 226 kW
Värme effekt:  224KW  

2 Feb, 2026
AHR Expo
Las Vegas, USA
22 Feb, 2026
Euroshop
Düsseldorf, Tyskland
12 Mar, 2026
Acrex India
Bombay, Indien
24 Mar, 2026
Mostra Convegno Expocomfort
Milano, Italien
Visa fler händelser
Din ort
AQS
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se