Kyla VärmeTill Kyla & Värme

Projektet "Sun for the Winter" ska lagra solvärme i borrhål

Publicerad: 25 Jun 2026
Projektet Sun For the Winter, SFW, är ett nybildat konsortium som ska utveckla intelligent styrning av högtemperaturvärmelager. Budgeten ligger på totalt ca 11,2 miljoner kronor och samlar sex ledande företag och forskningsinstitutioner från Sverige, Danmark och Turkiet i ett spritt forskningssamarbete.

Absolicon är ett av de företag som deltar i det europeiska utvecklingsprojektet Sun For the Winter och för detta har  man beviljats finansiering av Energimyndigheten inom ramen för forskningsprogrammet CETPartnership. Projektet ska ska göra säsongslager av solvärme i borrhål kostnadseffektiva, intelligenta och driftssäkra. Projektet syftar även till att stärka Europas energiomställning genom att leverera klimatneutral uppvärmning i kallt klimat utan fossila bränslen.

SFW koordineras av MG Sustainable Engineering AB i Sverige och samlar sex partners: Danmarks Tekniske Universitet (DTU), Istanbul Technical University (ITU), Absolicon Solar Collector AB, Uppsala Universitet och Sustainability InnoCenter. Absolicon är svensk industripartner och ansvarar för leverans av 12 koncentrerade solfångare till projektets fältlaboratorium i Uppsala, stödjer integrationen i systemet samt leder arbetet med affärsutveckling för uppskalning.

Hela projektet har en total budget om 1?014?022 euro (ca 11,2 miljoner kronor). Absolicons del uppgår till 101?840 euro (ca 1,1 miljoner kronor), varav 70 % dvs 71?288 euro (ca 786?000 kr) finansieras av Energimyndigheten via CETPartnership. SFW pågår i tre år från september 2026 till september 2029.

SFW bygger vidare på Eureka-projektet VHT-STORAGE som startar april 2026 och anlägger ett fältlaboratorium i Uppsala med högtemperaturborrhål och Absolicon-solfångare. Borrhålslagret skall laddas med solvärme på 100°C – 140°C vilket möjliggör billig fjärrvärme under vintern utan värmepump.

Projektets mål är att göra borrhålslagret intelligent. En kalibrerad digital tvilling utvecklas och används tillsammans med ett AI-baserat Energy Management System för att optimera laddning och urladdning av värmelagret.

SFW förväntas ge viktiga marknadseffekter: lägre värmeproduktionskostnad, ökad systemtillförlitlighet, minskad hjälpkraftanvändning och tydligare investeringsunderlag för fjärrvärme- och fastighetsmarknaden.

Illustration: Erik Björkland

 

23 Aug, 2026
17th IIR-Gustav Lorentzen Conference
Hamilton, Nya Zeeland
17 Sep, 2026
Kyltekniska Nordost: Nibe World of Energy
Markaryd, Sverige
13 Okt, 2026
Chillventa
Nürnberg, Tyskland
14 Okt, 2026
VVS-Dagene
Oslo, Norge
Visa fler händelser
Din ort
AQS
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se