Plusenergihus i trä invigt

Publicerad: 1 Sep 2023
Nu flyttar de första hyresgästerna in i K2A:s nybyggda plusenergihus Generatorn i Linköping. Huset beskrivs vara unikt i sitt slag och sannolikt det största plusenergihuset i trä som byggts i Sverige. Huset består av 90 studentlägenheter och 22 trygghetsbostäder. En av nyckelkomponenterna är särskilda lösningar för bergvärme och värmeåtervinning från utgående vatten.

Tidigare i veckan meddelade K2A att bolagets studentbostäder från Lund i söder till Kiruna i norr är i princip fullt uthyrda inför terminsstarten. Även i de nya studentbostäderna i Linköping är det helt fullt när terminen nu inleds. 

–?Det här är ett projekt vi är väldigt stolta över där vi minimerar utsläppen i både byggfasen och driftsfasen. Att studentbostäderna är fullt uthyrda direkt vid invigning visar också på den stora efterfrågan som finns i hela Sverige på klimatsmarta och yteffektiva studentbostäder med hög kvalitet i bra lägen, säger Johan Knaust, vd på K2A.

Ett plusenergihus innebär att byggnaden på årsbasis producerar mer energi än vad som används i byggnaden. För att lyckas med detta använder K2A solceller och särskilda lösningar för bland annat bergvärme, behovsstyrd ventilation och återvinning av värme från utgående vatten. Att huset är byggt i trä uppges dessutom innebära avsevärt lägre klimatutsläpp från byggfasen än en traditionell byggnad i stål och betong. 

2 Feb, 2026
AHR Expo
Las Vegas, USA
22 Feb, 2026
Euroshop
Düsseldorf, Tyskland
12 Mar, 2026
Acrex India
Bombay, Indien
24 Mar, 2026
Mostra Convegno Expocomfort
Milano, Italien
Visa fler händelser
Din ort
AQS
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se