Ny takluftkylare från Roller
Publicerad:
4 Aug 2023
Med DHNI-serien erbjuder Roller en helt nyutvecklad takluftkylare med dubbla utblås för industriella applikationer samt arbetsutrymmen med längre vistelsetider för personal.
Utvecklingen av den nya enheten beskrivs ha tagits som en möjlighet att också bidra till de ökande kraven på energieffektivitet för kylsystem. En optimerad värmeväxlare och det högeffektiva fläktsystemet spelar här en nyckelroll. DHNI är utrustad med den senaste EC-fläktteknologin, AxiEco från ebm-papst.
AxiEco sägs erbjuda en uttalad tryckstabilitet med hög energieffektivitet på samma gång. EC-drivmotorn kan varvtalsstyras beroende på kapacitet och säkerställer låg ljudnivå. Vid djupfrysdrift är det osannolikt att det toppmoderna fläkthjulet fryser vid isbildning, och risken för isbildning av luftintagsgallret minimeras också på grund av flödestekniken. För direktförångning finns versioner för HFC-köldmedium och för CO2 (PS 80 bar) samt ytterligare varianter för kylvätskedrift (brine).
God tillgänglighet för installation, service och städarbete beskrivs uppnås genom generösa inspektionsöppningar, vridbara fläktenheter och gångjärnsförsedda droppbrickor. En luftkonditioneringsvärmare för eftervärmning för krävande luftkonditionering och andra tillval avrundar DHNI/DHNIT.
I rum med driftsättningsaktiviteter finns luftkylaren i versionen med luftintag uppifrån för ännu lägre luftdragsdrift. För djupfrystillämpningar erbjuds enheterna i T-design med elektriska avfrostningssystem i block och bricka.
DHNI takluftkylare finns i ett kapacitetsområde upp till 10 till 45kW kylkapacitet och är utrustad med 1 till 3 högeffektiva EC-fläktar som standard