Italienska tullverket beslagtog 40 ton HFC

Publicerad: 12 Aug 2024
I början av augusti rapporterade den italienska tullmyndigheten i staden Gioia Tauro ett stort beslag av illegalt importerat HFC. Beslaget omfattade nästan 4000 tusen gascylindrar innehållandes sammanlagt 40 ton köldmedium.

Det var i samband med en rutinkontroll som misstankarna om att något inte stod rätt till väcktes. Tulltjänstemän som granskade transportdeklarationerna beslöt sig för att undersöka lasten, som påstods bestå av diklormetan. Efter en närmare kontroll kunde myndigheterna slå fast att det rörde sig om HFC, närmare bestämt 40 ton fördelat på 112 engångscylindrar och 3377 påfyllningsbara cylindrar.

Enligt den italienska tullmyndigheten beslagtogs engångscylindrarna omedelbart, eftersom de är förbjudna inom EU, medan de påfyllningsbara cylindrarna omhändertogs då importören överskrivit sin tilldelade importkvot. Det här är ett av de största enskilda beslagen av illegalt importerat HFC som den italienska tullmyndigheten gjort. Utöver straffrättsliga påföljder för de inblandade väntar nu även dryga sanktionsavgifter för den icke-namngivna importören, mellan 50 000 och 150 000 euro. Det har inte framgått vilken typ av HFC som lasten bestod av.

Källa: ADM, Italienska tullverket
Foto: ADM

Annons
Annons
17 Sep, 2026
Kyltekniska Nordost: Nibe World of Energy
Markaryd, Sverige
13 Okt, 2026
Chillventa
Nürnberg, Tyskland
14 Okt, 2026
VVS-Dagene
Oslo, Norge
22 Okt, 2026
RACC
Hangzhou, Kina
Visa fler händelser
Din ort
AQS Box sept okt 26
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se