Granryd Laboratory har invigts

Publicerad: 6 Feb 2025
Den 3 februari var det invigning av Granryd Laboratory vid Avdelningen för Tillämpad termodynamik och Kylteknik vid Kungliga Tekniska Högskolan, KTH. Labbet har fått sitt namn efter Eric Granryd, som var professor här och en stor anledning till att institutionen i dag är en av världens främsta inom området.

Eric Granryd var professor och ledde verksamheten hos Avdelningen för Tillämpad termodynamik och Kylteknik vid Kungliga Tekniska Högskolan under en lång period, från 1984 fram till pensionen 1999. Engagemanget för forskningen kyl- och värmepumpstekniken och för verksamheten vid institutionen avtog dock inte med pensionen utan han var fortsatt delaktig i en mängd olika projekt. För sitt arbete kom även Eric med åren att ta emot flera utmärkelser, både i Sverige och utomlands. Tre år efter hans bortgång döps nu laboratoriet vid institutionen om och ges namnet ”Eric Granryd Laboratory”.

Officiell invigning av Granryd Laboratory skedde den 3 februari med närmare åttiotalet personer närvarande. Gästerna var inbjudna av både KTH och Svenska Kyltekniska Föreningen, som hade förlagt ett lokalt möte just till detta evenemang. Programmet inleddes med en presentation av Hatef Madani, nuvarande professor och ansvarig för institutionen, som gav en överblick av verksamheten som den ser ut idag. Därefter följde professor Björn Palm respektive professor Per Lundqvist som gav en bild av Eric Granryds arbete samt om hur han var som person och hur det var att jobba tillsammans med honom.

- Eric var före sin tid, sade Björn Palm. Till exempel skrev han redan på tidigt 90-tal artiklar om propan och dess användning som köldmedium, när alla andra var fullt upptagna CFC-utfasningen och övergången till HFC. Och naturliga köldmedier var något som Eric fortsatte att jobba med under hela sin karriär.

Per Lundqvist lyfte Erics betydelse för institutionens akademiska produktivitet. Efter att han tillträdde som professor 1984 blev Björn Palm den första doktorandanden under Eric och Per den andra. Fram till dess var det dock bara en handfull skara doktorander som kommit fram, med Björn och Per inräknade. Men med Eric vid rodret tog detta ny fart. Han var även duktig på att bygga upp samarbeten, inte bara nationellt men även internationellt.

- Det kom att bli en stor ökning efter Erics tillträde vad gäller output inom akademisk forskning och antalet doktorander, konstaterade Per Lundqvist.

Davide Rolando, laboratoriechef för Granryd Laboratory, berättade sedan mer ingående om labbet innan Tomas Granryd, son till Eric, fick ordet och gav en personlig bild av Eric som pappa.

Därefter bjöds alla in till labbet för att ta del av några av de projekt som bedrivs där just nu. Uppdelade i grupper slussades gästerna till olika stationer där projektutförarna berättade om sitt arbete och målet med respektive projekt. Och att det är en stor bredd inom forskningen, det framgick ganska snabbt.  Från projekt som mer ligger på systemnivå till projekt där enskilda komponenter testas och utvecklas. Institutionen har under sin 100-åriga historia vuxit fram och inte bara blivit en plats där det bedrivs kvalificerad utbildning och forskning utan även en värdefull resurs för svensk industri. Avdelningen för Tillämpad Termodynamik och Kylteknik vid KTH som Eric Granryd började bygga upp under 1980-talet tillhör idag världens ledande forskningsinstitutioner inom området kyl- och värmepumpsteknik. 

Mer om vem Eric Granryd var, om vad han gjort under sin karriär och hur det kom sig att han fastnade för kyl- och värmepumpsteknik kan du läsa här, i en intervjud vi gjorde med honom och publicerade i tidningen 2017.

18 Nov, 2025
C & R
Madrid, Spanien
25 Nov, 2025
ClimaTech Expo
Warszawa, Polen
2 Feb, 2026
AHR Expo
Las Vegas, USA
22 Feb, 2026
Euroshop
Düsseldorf, Tyskland
Visa fler händelser
Din ort
AQS
  • Kylma
  • AQS Produkter

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se