GK säljer serviceverksamheten i Danmark till Caverion

Publicerad: 8 Jan 2026
GK lämnar den danska marknaden och säljer den danska serviceverksamheten till Caverion. Entreprenadverksamheten i Danmark kommer att avslutas och GK säger sig i stället fokusera på att vidareutveckla starka positioner på den norska och svenska marknaden.

Den danska byggbranschen präglas enligt GK av hård konkurrens, allt större konsolidering och en hög konfliktnivå, särskilt på entreprenadmarknaden. Efter en helhetsbedömning väljer därför GK att lämna den danska marknaden och Caverion Danmark A/S övertar enligt planen GKs serviceverksamhet från och med den 30 april 2026. Transaktionen är villkorad av godkännande från Konkurrensverket i Danmark. Pågående projekt färdigställs i nära samarbete med GK:s kontraktsparter. Verkställande direktör i GK Danmark, Jørgen Christensen, kommer att bistå vid avvecklingen av entreprenadverksamheten.

- Vi har, liksom många av våra konkurrenter, inte lyckats skapa stabil och förutsägbar lönsamhet i vår projektverksamhet, och de senaste två åren har präglats av större nedskrivningar i entreprenadportföljen. Samtidigt har vi fortsatt att utveckla en mycket framgångsrik och lönsam serviceverksamhet i Danmark, säger koncernchef i GK, Kim Robert Lisø. GK Danmark har varit en värdefull del av GK-familjen i 20 år och vi lämnar över en marknadsledande och högpresterande serviceverksamhet till nya ägare som vi vet kommer att vidareutveckla verksamheten till gagn för våra kunder och medarbetare.

Den förvärvade verksamheten har en årlig omsättning på cirka 244 miljoner danska kronor och 184 anställda.

- Den verksamhet vi nu övertar tillför oss värdefull kompetens som stärker vår organisation både geografiskt och kompetensmässigt. Vi har en god kulturell matchning och ledningen fungerar väl tillsammans, vilket är avgörande för fortsatt utveckling. Vi ser fram emot att välkomna nya kollegor och kunder till Caverion. Tillsammans kommer vi att öka vår kapacitet att ta oss an fler och alltmer komplexa uppdrag och därmed bli en ännu starkare samarbetspartner för våra kunder, säger Carsten Sørensen, verkställande direktör i Caverion Danmark.

Chef för GK:s danska serviceverksamhet, Lars Sjørring, följer med över till Caverion Danmark där han blir en del av ledningen.

- Efter två decennier i GK-familjen är det naturligt att känna vemod när vi påbörjar ett nytt kapitel. Men förändring är också en möjlighet – en chans att växa, lära och skapa något ännu starkare. De första mötena med Caverion har visat mig att vi delar samma värderingar, och jag ser fram emot att vidareutveckla en stark kompetensmiljö för drift och underhåll av tekniska installationer i befintliga byggnader tillsammans med våra skickliga servicetekniker, säger Sjørring.

Samlar kraft för att stärka positionen i Norge och Sverige

- Framöver kommer vi att använda vår samlade kapacitet och kompetens för att bygga en ännu starkare position i Norge och Sverige där vi har ett stärkt fotavtryck inom alla discipliner i affärsområdena service och entreprenad. GK ska nu fokusera verksamheten i två länder, realisera stordriftsfördelar och skapa ett robust och framtidsinriktat företag med varaktig och ökad lönsamhet, avslutar Lisø.

Från vänster i bild: Carsten Sørensen, adm.direktör för Caverion Danmark, Kim Robert Lisø, koncernchef i GK och Lars Sjørring, regionsdirektör hos GK Danmark

Foto: Mette Ovgaard / Caverion

21 Apr, 2026
Nordbygg
Stockholm, Sverige
5 Maj, 2026
ARBS 2026
Melbourne, Australien
26 Maj, 2026
IIR - 15th IEA Heat Pump Conference
Wien, Österrike
23 Aug, 2026
17th IIR-Gustav Lorentzen Conference
Hamilton, Nya Zeeland
Visa fler händelser
Annons
Annons
Din ort
AQS
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se