Eon tittar på att sälja fjärrvärme- och fjärrkylaverksamheten i Norrköping

Publicerad: 18 Mar 2022
Eon säger att man vill se över möjligheterna att avveckla sitt engagemang i fjärrvärme- och fjärrkylaverksamheten i Norrköping. Det meddelade koncernen i samband med att man presenterade det ekonomiska resultatet för 2021.

Anledningen sägs vara att man vill öka tillgängligt investeringskapital för att finansiera bolagets fortsatta tillväxt över 2026. Målet är att tillgängliggöra mellan två och fyra miljarder euro för detta och det ska ske genom ett avyttringsprogram, enligt det uttalande som lämnades i samband med presentationen. I detta program för verksamheter man ser över och kan komma att sälja ingår alltså fjärrvärme- och fjärrkylaverksamheten i Norrköping. Regionchefen för Eon Norrköping Örebro, Björn Persson, bekräftar även detta för SVT Nyheter Öst.

Det var 1999 som Sydkraft förvärvade 49% av aktierna i Norrköpings Miljö & Energi av Norrköpings kommun och resterande aktier året efter. Eon förvärvade Sydkraft år 2001 och så sent som 2019 aviserade bolaget bl a att man skulle investera 350 miljoner kronor i ny spets- och reservanläggning på Ingelsta industriområde.

Annons
10 Aug, 2025
IIR Adaptation 2025
Manchester, Storbritannien
13 Aug, 2025
Expo Acaire
Barranquilla, Colombia
3 Sep, 2025
MCE Asia
Singapore, Singapore
9 Sep, 2025
Febrara
São Paulo, Brasilien
Visa fler händelser
Din ort
AQS KVP Dagen 25 - jan
  • Kylma
  • AQS Produkter
  • Ahlsell

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se