Danfoss lanserar AK-CC25 Pro

Publicerad: 18 Nov 2025
Nu lanserar Danfoss sin senaste Adap-Kool-kontroller, AK-CC25 Pro. Den beskrivs vara designad för inkopplade, integrerade och fjärrstyrda TXV kyldiskar och ska erbjuda flexibilitet, intuitiv funktion och intelligent systemintegration.

Oavsett om det gäller nya installationer eller eftermonteringar ska denna kontroll enligt Danfoss leverera funktionalitet, användarvänlighet och pålitlighet med inbyggd Bluetooth för en sömlös installation.

Egenskaper som Danfoss lyfter fram med AK-CC25 Pro

  • En kontroller, flera användningsområden
  • En enda hårdvaruvariant stöder MT/LT-switchläge, dubbla kompressor- eller kretsuppsättningar, flexibel I/O och bred sensorkompatibilitet.
  • Den är godkänd för användning med CO2 och brandfarliga köldmedium (A3 och A2L), vilket hjälper till att minska komplexiteten och effektivisera lagret.
  • Enkel installation med inbyggt Bluetooth
  • Snabb och enkel driftsättning via AK-CC Connect-appen, KoolProg och KoolKey, allt utformat för att förenkla installation, konfiguration och övervakning enligt Danfoss.
  • Energieffektivitet möter livsmedelssäkerhet
  • AK-CC25 Pro stöder modulerande temperaturkontroll och varvtalsreglerade kompressorer för optimerad energianvändning och pålitlig kylning. Nya funktioner förbättrar också systemdiagnostik och kondensorövervakning för att få minst driftstopp. Utformad för att uppfylla HACCP-krav.
21 Apr, 2026
Nordbygg
Stockholm, Sverige
5 Maj, 2026
ARBS 2026
Melbourne, Australien
26 Maj, 2026
IIR - 15th IEA Heat Pump Conference
Wien, Österrike
23 Aug, 2026
17th IIR-Gustav Lorentzen Conference
Hamilton, Nya Zeeland
Visa fler händelser
Annons
Annons
Din ort
AQS
  • Kylma
  • AQS Produkter

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se