Caverion och AstraZeneca förlänger avtal

Publicerad: 8 Maj 2015
Caverion har förlängt det nuvarande avtalet med läkemedelsföretaget AstraZeneca. Avtalet omfattar integrerade servicelösningar, rådgivande tjänster och tekniskt underhåll vid AstraZenecas anläggningar i Mölndal och Södertälje. I enlighet med en överenskommelse mellan de båda parterna kommer kontraktsvärdet inte att offentliggöras.

Avtalet tecknades 2012, och förlängningen gäller med start i oktober 2015 och sträcker sig till den sista september 2017. Anläggningarna i Mölndal och Södertälje täcker en total golvyta på 835,000 m2 och ett sjuttiotal Caverionmedarbetare arbetar vid anläggningarna.

- Vi är nöjda över att ha fått förlängt förtroende och ser fram mot att fortsätta underhålla och utveckla två av världens ledande läkemedelsanläggningar. Under de kommande två åren hoppas vi kunna fortsätta fördjupa det redan goda partnerskapet med AstraZeneca, säger Lars Andreasson, Key Account Manager på Caverion.

Annons
10 Aug, 2025
IIR Adaptation 2025
Manchester, Storbritannien
13 Aug, 2025
Expo Acaire
Barranquilla, Colombia
3 Sep, 2025
MCE Asia
Singapore, Singapore
9 Sep, 2025
Febrara
São Paulo, Brasilien
Visa fler händelser
Din ort
AQS KVP Dagen 25 - jan
  • Ahlsell
  • Kylma
  • AQS Produkter

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se