Caverion förvärvar Carriers kylverksamhet för livsmedelshandel i Finland
Publicerad:
6 Dec 2022
Caverion förvärvar Carriers kommersiella kylprojekt och tillhörande serviceverksamhet i Finland och utökar därmed sitt utbud av kyla för livsmedelshandeln. Förvärvet avslutades den 6 december 2022.
Förvärvet beskrivs stärka Caverions kylverksamhet vad gäller såväl produkt- som tjänsteutbud. I samband med förvärvet kommer 17 personer att följa med över från Carrier till Caverion.
I framtiden kommer Caverion också att fungera som distributör av Carriers kyldiskar i Finland och även förse sina kunder med vad som beskrivs vara ett konkurrenskraftigt CO2-baserat kylerbjudande.
- Avtalet med Carrier är mycket viktigt för oss. Expansionen av vår kylverksamhet ligger i linje med vår tillväxtstrategi, och vi kompletterar nu ytterligare vår starka CO2-kylnings- och livsmedelsexpertis. Jag välkomnar våra nya kollegor varmt till Caverions team, säger Ville Tamminen , chef för division Finland i Caverion.
Värdet på transaktionen offentliggörs inte.
Bild: Caverion