Beijer Ref förvärvar litauisk tillverkare
Publicerad:
25 Aug 2026
Beijer Ref har tecknat ett avtal om att förvärva 90 procent av aktierna i Refra, med option att förvärva resterande andel. Refra är en europeisk tillverkare av HVAC/R-system för naturliga köldmedier med bas i Litauen. Bolaget har en årlig omsättning på cirka 500 miljoner kronor och beskrivs ha god lönsamhet.
Refra grundades 1994 och har sitt huvudkontor i Vilnius, Litauen. Företaget är specialiserat på skräddarsydda kyl- och värmelösningar som använder naturliga köldmedier såsom CO2 och propan. Med utgångspunkt i sin långa tradition inom CO2-kylning har företaget utvecklats till en av de ledande europeiska leverantörerna av propanbaserade chillers och värmepumpar. Refra kommer att fortsätta sin verksamhet under sitt befintliga varumärke.
Jonas Steen, COO EMEA Beijer Ref, kommenterar:
- Detta är ett strategiskt viktigt förvärv för Beijer Ref. Det kommer att stärka vår OEM-portfölj med egenutvecklad teknik för indirekta kyl- och värmesystem som använder naturliga köldmedier, med särskild expertis inom kolvätebaserade lösningar, samtidigt som det utökar vår kundbas inom CO2-baserad kylteknik.
Joel Davidsson, tillförordnad CEO samt CFO Beijer Ref, kommenterar:
- I takt med att efterfrågan på lösningar med naturliga köldmedier fortsätter att öka stärker detta förvärv vårt erbjudande och skapar möjligheter att dra nytta av vårt globala försäljningsnätverk. Vi ser fram emot att arbeta i nära samarbete med den nuvarande ledningen för att vidareutveckla företagets starka marknadsposition.
Parterna har tecknat ett bindande avtal, men transaktionen måste godkännas av konkurrensmyndigheten i Litauen som villkor för slutförandet.