AQS Produkter lanserar TX-W från Climaveneta

Publicerad: 7 Jun 2016
Det nya vätskekylda vätskekylaggregatet TX-W från Climaveneta finns i 63 storlekar, från 246 kW till 4 MW, och i utförande med 1-6 Turbocor-kompressorer. Aggregatet erbjuder också en riktigt hög energieffektivitet med Euroventcertifierade värden för EER på 5,88-6,25 och för ESEER på 8,40-8,95.

Den höga energieffektiviteten har bl.a. uppnåtts med en nyutvecklad flödad förångare som tillåter en differens mellan förångningstemperaturen och den utgående köldbärartemperaturen på mindre än 1°C, generösa värmeväxlarytor samt CX4, en nyutvecklad mjukvara som kontinuerligt ser till att just den kompressorkombination som ger bäst EER vid aktuell dellast är i drift. Med hjälp av VPF eller VPF.D, Climavenetas system för styrning av inverterstyrda köldbärarpumpar, kan en anläggning med TX-W dessutom energieffektiviseras ytterligare ett steg.


Aggregaten kan arbeta med förångningstemperaturer från 5°C upp till 20°C, vilket gör att aggregaten inte bara lämpar sig för vanliga kylapplikationer, utan även för IT-applikationer och industriprocesser med krav på höga köldbärartemperaturer.  Aggregaten finns i utföranden för HFO1234ze och HFC134a. De ska enligt uppgift ha en mycket låg ljudnivå i grundutförande, som dessutom kan sänkas ytterligare 18 dB(A) med en ljudhuv, samt försumbar startström.

2 Feb, 2026
AHR Expo
Las Vegas, USA
22 Feb, 2026
Euroshop
Düsseldorf, Tyskland
12 Mar, 2026
Acrex India
Bombay, Indien
24 Mar, 2026
Mostra Convegno Expocomfort
Milano, Italien
Visa fler händelser
Din ort
AQS
  • AQS Produkter
  • Kylma

Redaktionen

Gustavslundsvägen 135, 6 tr
167 51 Bromma

Tel +46 (0)8 512 54 950
E-post: info@skvp.se