Alfa Laval utökar produktionskapaciteten för värmeväxlare
Publicerad:
9 Feb 2023
Alfa Laval har beslutat att investera 3,8 miljarder kronor i ett kapacitetsutbyggnadsprogram för värmeväxlare. Investeringen kommer att gå till att öka produktions-, distributions- och servicekapaciteten vid fyra befintliga Alfa Laval-anläggningar i Sverige, Italien, Kina och USA.
Beslutet att öka kapacitetsinvesteringarna baseras på ökad efterfrågan att stödja kunderna i den pågående globala energiomställningen.
- Även om den globala ekonomin fortsätter att vara instabil ser vi en stark efterfrågan på våra produkter inom energirelaterade applikationer, både inom vårt traditionella erbjudande och inom nya, växande områden såsom vätgas, värmepumpar och datacenter, säger Tom Erixon, VD och koncernchef för Alfa Laval. Förra året tog vi beslutet att öka kapaciteten för att hantera delar av vår efterfrågeobalans, och nu ser vi ytterligare tillväxtmöjligheter.
Foto: AlfaLaval