NYHETER
Torsby kommun investerar 75 Mkr i effektivare fastighetsdrift
Torsby kommun investerar 75 Mkr i sina fastigheter för att skapa en kostnadseffektiv och miljövänlig fastighetsdrift många år framöver. Projektet är nästa steg i det EPC-projekt som Torsby kommun och YIT startade under våren 2011 där YIT utförde analyser till ett åtgärdsprogram för kompetensutveckling, energieffektivisering och att minska det eftersatta underhållet av kommunens fastighetsbestånd.
- Torsby kommun vill verka som en förebild och kommer att ta emot andra kommuner på studiebesök som vill förena miljö, arbetstillfällen och ekonomi. Det är viktigt att vår satsning får ringar på vattnet för vi tror att vi inte är ensamma om att behöva genomföra ett projekt av denna typ, säger Jan Esping, Teknisk chef på Torsby kommun.
Energieffektiviseringen kommer exempelvis uppnås genom att byta ut alla oljepannor, optimera belysning, utbyte av ventilationssystem, värmesystem samt vatten- och energidistribution samt genom tilläggsisolering och utbildning av personalen. Resultatet ska bli ett bra inomhusklimat, minskade koldioxidutsläpp med ca 20 % i enlighet med krav år2020, förbättrad driftssäkerhet och sänkta driftskostnader för Torsby Kommun.
- Det är mycket glädjande att Torsby kommun valt YIT som sin fortsatta samarbetspartner. Vi har haft ett mycket positivt samarbete under första projektfasen och är därför nu mycket optimistiska vad gäller att realisera identifierade åtgärder. Vi tror också att fler kommuner kommer välja liknande då vi ser stora effektiviseringsbehov i många kommunala fastighetsbestånd, säger Fredrik Sederholm VD på YIT Sverige AB.
|