NYHETER
Francks Kylindustri fyller 60 år
1950 började Per Franck reparera kylskåp och sälja kyla för mjölkkrukor. Han servade Norrköpingsregionen i sin Cheva -36 med flak. Det blev grunden för det som idag är Francks Kylindustri Sweden AB, ett av Sveriges fem största kylföretag och det största familjeägda med ett hundratal anställda.
Redan under de första tio åren började sönerna Jan, Göran och Tommy Franck arbeta i firman. De drev sedan familjeföretaget gemensamt under åren 1967 till 2009, då företaget såldes till nästa generation i familjen Franck: bröderna Peter och Jonas Franck, söner till Jan, Anders Franck, son till Tommy, samt förre delägaren Göran Franck och vd:n i Norrköping, Per Hannius. Samtidigt införlivades Kylinstallationer Franck AB i Stockholm till gruppen, under namnet Francks Kylindustri Stockholm AB.
På 1960-talet byts Chevan mot en begagnad VW-pick-up plus en Volvo Duett och verksamheten expanderar. Nu har butikskyla och kyl- och frysrum blivit en viktig del i verksamheten. Under 1970-talet har företaget fått förtroende hos flera stora kunder. 1980-talet präglas av tillväxt och företaget expanderar till 15 anställda och även ett antal förvärv genomförs. Under 1990-talet tar kylinstallationer för industrin fart och de första CO2-installationerna genomförs. Företaget fortsätter sin utveckling under 2000-talet. Energieffektivitet har fått ett högt fokus. När vi nu skriver 2010 har företaget cirka 100 anställda på fyra orter.
Den 11 maj 2010 firar företaget sina första sextio år i branschen.
– Det är fantastiskt roligt att fira familjeföretaget, som vår farfar, våra pappor och farbror har byggt upp, berättar Peter Franck, delägare och marknadsansvarig. Vi är stolta över vad de har åstadkommit och att vi får förtroende att gå vidare i deras fotspår.
– Vi hoppas att framtiden blir lika spännande och dynamisk som de första 60 åren har varit. Arbetet fortgår och vi är idag en totalleverantör med högt kunnande, där energieffektivisering och miljövänlig teknik står i fokus.
Exempel på extraordinära projekt som Francks Kylindustri genomfört de senaste åren är: Tingvalla Isstadion, världens största koldioxidkylda isbana, Axfast/Servera Halmstad, med en frys på 10.000 m2 och kyl på 16.000 m2, samt nya Malmö Arena.
|