annons
 
KYLA+

annons

NYHETER

KF Fastigheter bygger energisnålaste byggnaden för livsmedel
KF Fastigheter har byggt en av marknadens mest energieffektiva livsmedelsfastigheter. Byggnaden i Västerås hyrs av Coop och förbrukar endast hälften så mycket energi som Green Building-normen anger.

Genom att tillvarata överskottsvärme från kyl- och frysdiskar är fastigheten självförsörjande på värme utan att några ytterligare tillskott krävs. Värmesystemet är flexibelt och tillgodoser värmebehovet oavsett yttertemperatur utan energikrävande värmepumpar. Byggnaden i Västerås är marknadens hittills mest energieffektiva.

Boverkets byggregler (BBR 2006) säger att livsmedelsfastigheter, likt den i Västerås, maximalt får förbruka 115 kWh/kvadratmeter och år. Gränsen för branschnormen Green Building är 75 procent av BBR.
Byggnaden förbrukar 46 kWh/kvadratmeter och år, alltså hälften så mycket som Green Building-normen. Detta innebär en kostnadsbesparing på cirka 150 000 kronor per år jämfört med en normal nybyggd livsmedelsfastighet.

- Siffrorna gäller hela byggnaden exklusive den el som hyresgästen själv förbrukar (verksamhetsel). Vi kan med stolthet kalla byggnaden i Västerås för marknadsledande inom området för energieffektivitet, säger Henrik Forsberg, installationskonsult på KF Fastigheter.

Lasse Viktorsson, civilingenjör från KTH i Stockholm, har i ett examensarbete kartlagt och verifierat byggnadens energiströmmar, samt de tekniska installationernas funktionalitet.

 

 
» Logga in
KYLA+ Värmepumpar Årstaängsv. 19 C, Box 47122, 100 74 Stockholm, Tel +46 (0)8 762 75 00, E-post info@kvforetagen.se






 

Till Startsidan Prenumerera